Szyk i inwektywy

Witam,
mam pytanie, czy podane zdania są błędne pod względem stylistycznym: "Dokumentacja została nam we wtorek przekazana", "Kiedy kierowca go obudził, aby zapytać, co się stało, został obrzucony inwektywami" (wydaje mi się, że "inwektywa" jest bardziej książkowa).
Pozdrawiam

Odpowiedź PJ:

W wypadku pierwszego zdania mógłbym mieć zastrzeżenia co do szyku. Choć w języku polskim dopuszcza się dość dużą swobodę w tym względzie, zapewne lepiej zabrzmiałby wariant: "Dokumentacja została przekazana nam we wtorek".
Jeśli zaś chodzi o zdanie kolejne, to rzeczywiście wyraz inwektywa jest książkowy. Pytanie tylko, w jakim kontekście go użyto. W sytuacji oficjalnej, zwłaszcza w tekście pisanym, wykorzystanie tego słowa byłoby zasadne. Wrażenie niefortunności stylistycznej w zestawieniu z wyrazem inwektywa wywołuje być może czasownik został obrzucony, łączący się dziś częściej z rzeczownikami błoto czy obelga (jednak w słownikach pisze się o rzucaniu na kogoś inwektyw). Zatem mniej książkowo, a bardziej na co dzień powiemy: "Kiedy kierowca go obudził, aby zapytać, co się stało, został obrzucony obelgami". I jeszcze jedna uwaga. Inwektywa to nie zawsze to samo co obelga, czyli 'zniewaga słowna'. Jedno z dawniejszych znaczeń tego słowa to 'zarzut obrażający' – w tym wypadku wymiana tych dwóch wyrazów nie jest zasadna.
Dodać w końcu należy, że w wielu wypadkach uznanie zdania za błędne pod względem stylistycznym nie jest takie oczywiste i wymaga wnikliwej analizy, dotyczącej m.in. intencji autora.

Piotr Zbróg, IFP UJK



<< Powrót

Skip to content